Sepet

Sepetinizde ürün yok.

// Olivia Tarım

Sık Sorulan Sorular

Aldığımız zeytinyağın doğal zeytinyağı mı olduğunu nasıl bilebiliriz?

Zeytinyağlarının Natürel Sızma Zeytinyağı sınıfına (yani en üst kalite) girebilmesi için: Kimyasal analiz değerlerinin uygun olması (serbest asitlik,peroksit değeri ve UV’de özgül absorbans değerleri, ağır metaller) ve duyusal açıdan kusursuz olması gerekir. (Meyvemsilik-Acılık-Yakıcılık ve Kusurlar)

Zeytinyağı seçerken hangi renkte olmasına dikkat etmeliyiz?

Zeytinyağı seçimi yaparken zeytinyağının rengine bakarak değil, tadına,kokusuna,genizde bıraktığı algıya bakarak karar veririz.Çok yeşil renkte ise yağ sıkımı esnasında(fazla zeytin yaprağı ile sıkım yapma) yanlış uygulama yapılmış olabilir.Zaman içerisinde zeytinyağı renginde değişikliklere maruz kalır bu kalite kriteri değildir.

Zeytinyağı sezonda fazla alınıp stoklanabilir mi?

Zeytinyağının sıkımından itibaren 2 yıl raf ömrü vardır. Bekledikçe güzelleşmez. 2 yıl dışında kullanılması önerilmez. Besin değerlerinde tad, koku ve yakıcılığında olumsuz değişiklikler meydana gelir.

Zeytinyağı alırken öncelikli olarak nelere dikkat edilmeli?

Zeytinyağı alırken kimyasal analiz değerlerinin uygun olması (serbest asitlik,peroksit değeri ve UV’de özgül absorbans değerleri,ağır metaller,yağ asiti metil esterleri) ve duyusal açıdan kusursuz olması gerekir.(Meyvemsilik-Acılık-Yakıcılık ve Kusurlar) Etiket bilgisine dikkat edilmelidir. Zeytinyağı 3 kategoride sınıflandırılır. Alınan zeytinyağın hangi kategoriye girdiğine dikkat edilmelidir.

Zeytinyağı alındıktan ve kullanılmaya başlanıldıktan sonra nelere dikkat edilmeli?

Zeytinyağının alındıktan sonra ambalajına dikkat etmek gerekir. Kesinlikle plastik şişelerde ve ambalajda olmamalıdır. Ambalaj materyalinin yağ geçirgenliğinin ve gaz geçirgenliğinin olmaması, ışığı önlemesi gerekir. 5lt veya daha fazla hacimde alınan yağlar açıldıktan sonra kullanılacak miktarlara göre daha küçük hacimdeki uygun ambalajlara dağıtılmalı ve yağın tümünün her kullanımda hava ile temasının önüne geçilmelidir. Başka bir seçenek olarak 1 lt’lik veya 2 lt’lik ambalajlarda yağ alımı yapılabilir ve bu hacimlerdeki yağların da sırasıyla kullanımı önerilir.

Zeytinyağı alırken etiket bilgisi okuma nasıl yapılmalıdır?

Zeytinyağı 3 kategoride sınıflandırılır. Hangi kategoriye girdiği etiket bilgisinde ayrıntılı yazılmalıdır. Alınan ürün üzerindeki TETT zeytinyağın ambalaja dolum tarihine eş kabul edilir. Doğru olan ürünün hasat yılına göre belirlenmesidir. Zeytinyağı 2 yıl raf ömrüne sahiptir. Menşei bilgisi önemlidir. Bu belli bir yerin zeytininden bir yağ elde edildiğini gösterir.Yağ etiketinin üzerine oleik asit miktarının yazılmasına gerek yoktur. Kalite terminolojisine göre hangi kalite yağ olduğu yazılırsa aynı zamanda oleik asit miktarı ile de bilgi verilmiş olur. Soğuk sıkım bir kalite kriteri değildir. Zeytinyağı üretiminde bir zorunluluktur.

Erken hasat mı olgun hasat mı daha kaliteli zeytinyağıdır?

Kalite kriterlerine göre Natürel Sızma Zeytinyağı alınıyorsa Erken hasat ya da Olgun hasat kalite olarak yağın grubunda değişikliğe neden olmaz. Erken hasat, ürünün değerli olduğunu tescil eden ve belirtilmesi zorunlu olmayan bir bilgidir. Erken Hasat zeytinyağının yağ verimi düşüktür. Erken hasat zeytinyağ, zeytinlerin tazeliği sayesinde daha yoğun bir aroma ve lezzet sunar. Taze zeytinlerin kullanılması, erken hasat zeytinyağının antioksidan içeriğini arttırır ve vitamin, mineral açısından zengin kılar. Erken hasat zeytinyağı bu nedenlerden dolayı daha sağlıklıdır,kıymetlidir. Daha çok salatalarda ve soğuk zeytinyağlı yemeklerde kullanımı önerilmektedir.

Filtrelenmemiş zeytinyağı daha mı doğaldır?

Zeytinyağı, üretiminden 2 ay sonra içeriğindeki posa tarafından çürümeye maruz kalır. Filtrelenmemiş zeytinyağını bekletmek yağın bayatlamasına ve kötü koku oluşumuna sebep olur. Zeytinyağı filtrelenince hiçbir şey kaybetmez aksine zeytinyağının en kısa sürede filtrelenmesi gerekir. Zeytinyağının filtre edilmemesi doğallık açısından bir ölçüt değildir.

Zeytinyağı yemeğin tadını ağır yapar mı?

Yemeklerde kullandığınız yağın kimyasal analiz değerleri ve duyusal analiz açısından kusursuz olmalıdır. Eğer kullandığınız yağda ne kadar en üst kalite yağ grubuna girse de kusur varsa yaptığınız yemeğin tadına yansır. Kusursuz bir zeytinyağı kullanılır ise yaptığınız hamur işi, yemek ve tatlılarınız lezzet açısından mükemmel olacaktır.

Hala yardıma ihtiyacın var mı? 7/24 destek için ulaşın.

0530 293 07 77